Úloha uzemňovacej sústavy
Uzemňovacia sústava je kľúčovým prvkom ochrany objektu pred bleskom. Jej úlohou je bezpečne odviesť blesk prostredníctvom zvodov do zeme, kde sa rozptýli v povrchových vrstvách. Aby tento proces prebiehal plynulo a rovnomerne, uzemňovacia sústava musí obsahovať vhodný materiál, tvar a rozmery.
Materiály a ich tvar
Pri uzemnení sa najčastejšie používa vodič FeZn (pozinkovaná oceľ), pretože spĺňa požiadavky na vodivosť a ekonomickú dostupnosť. Meď (Cu) síce vedie elektrický prúd lepšie, no jej vyššia cena ju robí menej využívanou. V praxi preto dominuje pozinkovaná oceľ, ktorú zinok (Zn) chráni pred koróziou a predlžuje jej životnosť.
Pásovina Ø 30 x 4 mm má v uzemnení z praktických dôvodov iný tvar ako guľatina Ø 10 mm. Plochý tvar pásoviny znamená väčšiu kontaktnú plochu so zemou, čo znižuje odpor pri prechode elektrického prúdu. Väčšia plocha zabezpečuje lepší rozptyl prúdu do zeme, čo je kľúčové pre účinnosť uzemnenia. Guľatina sa v zemi zvyčajne využíva ako vývod z uzemnenia na prepojenie so skúšobnými svorkami, zvodmi, rozvádzačmi alebo inými uzemňovacími bodmi stavby.
Pásovinu aj jej súčasti treba vo výkopovej ryhe dostatočne obaliť betónom, aby sa zabránilo korózii. Ak by pásovina ležala len na dne výkopovej ryhy, ochranná vrstva betónu by ju nedokázala dostatočne chrániť, čo by mohlo viesť ku korózii ocele v dôsledku vlhkosti. Preto sa odporúča podložiť ju menšími kameňmi.
Svorky
Svorky v uzemnení zohrávajú kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní spoľahlivého a efektívneho elektrického spojenia medzi rôznymi časťami uzemňovacej sústavy. Ich hlavné funkcie zahŕňajú:
Spojenie vodičov – Umožňujú pevné a bezpečné spojenie uzemňovacieho vodiča s ďalšími komponentmi, ako sú uzemňovacie tyče alebo kovové konštrukcie. Takto môže elektrický prúd ľahko prúdiť do zeme.
Odolnosť voči korózii a mechanickým vplyvom – Svorky musia byť vyrobené z materiálov odolných voči korózii, ako napríklad pozinkovaná oceľ, keďže sú vystavené vonkajším podmienkam (vlhkosť, znečistenie, pôda). Kvalitný materiál predlžuje ich životnosť.
Bezpečnosť – Svorky musia zaručovať správny kontakt medzi rôznymi časťami uzemnenia, aby sa zabránilo akýmkoľvek poruchám v sústave. Nekompletné alebo zlomené spoje môžu viesť k zlyhaniu uzemnenia.
Svorka odbočovacia SR 02 (pásovina + pásovina) spája uzemňovací vodič FeZn Ø 30 x 4 mm a umožňuje jeho odbočenie v inom smere vo výkopovej ryhe. Je navrhnutá tak, aby zabezpečila kvalitný elektrický kontakt a minimálny odpor, čo je nevyhnutné pre správnu funkciu uzemnenia.
Svorka uzemňovacia SR 03 (pásovina + guľatina) sa používa na spojenie uzemňovacích vodičov FeZn Ø 30 x 4 mm a FeZn Ø 10 mm medzi sebou a ako vývod z uzemnenia smerom ku skúšobným svorkám, zvodom, rozvádzačom alebo k iným uzemňovacím bodom stavby.
Gumoasfalt sa používa na uzemnenie ako dodatočná ochrana. Natiera sa napr. na zvary, spoje a v agresívnych pôdach, kde je vysoké riziko korózie.
Záver
Z článku vyplýva, že kvalitná uzemňovacia sústava je nevyhnutná pre ochranu pred bleskom. Použitím vhodných materiálov, ako napr. pozinkovaná oceľ, svoriek FeZn SR 02 a 03, gumoasfaltom, zaisťujeme bezpečné, dlhodobé a efektívne odvádzanie blesku do zeme. Dôležité je, aby uzemnenie bolo správne nainštalované a pravidelne udržiavané, čo predlžuje jeho životnosť a minimalizuje nežiadúce riziko.

MATÚŠ TRENČAN
Ďakujeme, že čítaš náš V prípade, že si našiel v článku chybu, napíš nám na: matus.trencan@trencanfamily.sk
Zdroje: MERAVÝ, J. 2018. Elektrotechnická spôsobilosť pre elektrikárov. Trenčín : Vyd.
Ing. Ján MERAVÝ – LIGHTNING, 2018. 396 s. ISBN 978-80-89576-05-0.
Pridaj komentár