Bleskozvod a jeho podrobnejšia charakteristika.

Bleskozvod a jeho podrobnejšia charakteristika.


Základné rozdelenie bleskozvodu

Vonkajší systém ochrany pred bleskom (LPS – Lightning Protection System), a teda bleskozvod, slúži na ochranu budovy pred úderom blesku a delí sa na niekoľko hlavných častí. Tieto časti zahŕňajú:

  • zachytávaciu sústavu (tyče, laná, vodiče, náhodné zachytávače),
  • zvody,
  • skúšobné svorky (miesto merania zemného prechodového odporu uzemňovača)
  • uzemňovaciu sústavu, ktorá zabezpečuje bezpečné odvádzanie prúdu do zeme. (O uzemnení sa viac dozviete v ďalšom článku.)

Tieto časti bleskozvodu musia byť navzájom vodivo prepojené. Fungujú tak, že bleskový výboj, ktorý by inak mohol zasiahnuť chránený objekt, zachytí zachytávacia sústava, a cez zvody je vedený do uzemnenia, kde sa uzemňovacou sústavou bezpečne rozptýli do zeme bez spôsobenia škôd.

Výber vhodnej konštrukcie bleskozvodu podľa typu objektu

Pre správne konštrukčné usporiadanie a realizáciu vonkajšej ochrany pred bleskom sú rozhodujúce konštrukcia objektu, jeho charakter a tvar strechy. Na základe tvaru strechy sa vyberie vhodné usporiadanie vonkajšieho bleskozvodu, ktorý môže byť napríklad:

  • tyčový (stanová strecha),
  • hrebeňová sústava (sedlová, valbová, polovalbová strecha a pod.),
  • mrežová sústava (plochá strecha a pod.).

Tyčový: Používa sa na ochranu vyčnievajúcich častí, ako sú vzduchotechnika, klimatizácia a podobne, napríklad na plochej streche budovy.

Hrebeňová sústava: Inštaluje sa pozdĺž hrebeňa strechy, pričom zberacie zariadenie je umiestnené na hrebeni strechy. Je tvorená zberným vedením, a ak je to potrebné, aj zachytávacími tyčami.

Mrežová sústava: Je to sústava, ktorá nezávisí od výšky a tvaru strechy budovy. Zachytávaciu sústavu je najvhodnejšie umiestniť na vonkajšie hrany obvodu objektu. Kovové oplechovania okrajov môžu slúžiť ako náhodný zachytávač. Táto metóda je ideálna na ochranu objektov s plochou strechou. Pri návrhu mrežovej sústavy je dôležité pokryť zachytávacím zariadením (izolovanými tyčovými zachytávačmi) všetky pravdepodobné miesta úderu blesku na streche, ako sú hrany objektu, klenby, odvetrávacie komínky a pod. Potom sa pokryje celá časť strechy mrežovou sústavou.

Zvody a vedenia

Musia byť vyrobené z požadovaného materiálu, správneho tvaru a prierezu, bez zbytočných ohybov a zakrivení.

Zároveň musia zabezpečiť čo najkratšie a elektricky vodivé spojenie medzi zachytávacou a uzemňovacou sústavou, aby sa prechodom bleskového prúdu predišlo škodám na budove a nebezpečnému prehriatiu zvodov. Vo všeobecnosti by mali byť zvody umiestnené v blízkosti rohov chráneného objektu a, ak je to možné, rovnomerne pozdĺž jeho obvodových stien.

Zvody nesmú byť uložené v odkvapových rúrach ani iných rúrach, a to ani v prípade, že sú poplastované. Zároveň však môžu byť uchytené na odkvapových rúrach. Rovnako aj odkvapová rúra môže slúžiť ako náhodný zvod, ak spĺňa požiadavky týkajúce sa prierezu, spojov a vzdialenosti od objektu. V súčasnosti je prioritou chrániť rohy budov. Odporúča sa umiestniť jeden zvod na každý neochránený roh budovy. Zvody by sa mali inštalovať priamo a zvisle, bez zbytočných slučiek, stúpaní a zákrut.

Skúšobné svorky

Skúšobné svorky sú potrebné na meranie zemného odporu uzemňovacej sústavy. Môžu byť umiestnené na vonkajšej alebo vnútornej stene chráneného objektu, prípadne v skúšobnej skrinke v stene alebo podlahe. Skúšobná svorka by mala byť prítomná na každom zvode, ktorý vedie k uzemňovacej sústave. Aby bolo možné vykonať meranie, musí byť svorka rozpojiteľná pomocou náradia, a zvod musí byť riadne označený štítkom.

Skúšobná svorka sa umiestňuje na vonkajšie zvody vo výške od 1,8 m do 2 m a pri skrytých zvodoch vo výške od 0,6 m do 1,8 m. Pri železobetónových alebo oceľových konštrukciách, ktoré sa používajú ako zvody, skúšobné svorky nie sú potrebné, stačí vyznačiť meracie miesto na konštrukcii.

Záver

Dôležité je, aby všetky časti systému – zachytávacia sústava, zvody, skúšobné svorky a uzemňovacia sústava boli navzájom správne prepojené a umiestnené podľa technických noriem.


Ďakujeme, že čítaš náš V prípade, že si našiel v článku chybu, napíš nám na: matus.trencan@trencanfamily.sk

Zdroje: MERAVÝ, J. 2018. Elektrotechnická spôsobilosť pre elektrikárov. Trenčín : Vyd.
Ing. Ján MERAVÝ – LIGHTNING, 2018. 396 s. ISBN 978-80-89576-05-0.


Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *