Ochrana objektov pred účinkami atmosférickej elektriny.

Ochrana objektov pred účinkami atmosférickej elektriny.


Význam ochrany objektov pred účinkami atmosférickej elektriny

Ochrana objektov pred účinkami atmosférickej elektriny je kľúčová pre minimalizáciu rizík spojených s bleskami a elektromagnetickými impulzmi (EMP). Blesky, ktoré vznikajú pri búrkových procesoch v atmosfére, môžu mať napätie v rozsahu od 100 miliónov voltov až po 1 miliardu voltov (1 GV – gigavolt), čo predstavuje vážnu hrozbu pre stavby, elektrické systémy aj elektronické zariadenia. Pre zabezpečenie ochrany existujú normy, ako STN EN 62305, ktoré špecifikujú postupy a technológie pre vonkajšiu aj vnútornú ochranu. Táto ochrana zahŕňa nielen zachytávače a zvodové systémy, ale aj systémy na vyrovnanie potenciálov a ochranu pred prepätím. Správne navrhnuté ochranné opatrenia sú základom prevencie škôd a zabezpečenia spoľahlivého fungovania zariadení aj v prípade výskytu blesku.

Typy úderu blesku

Atmosférický výboj vzniká medzi objektmi s opačnými nábojmi, pričom blesk hľadá cestu s najmenším odporom. Z fyzikálneho hľadiska možno blesky rozdeliť na:

  • Výboj mrak – zem,
  • Výboj zem – mrak,
  • Výboj mrak – mrak.

Z pohľadu ochrany objektov sa v praxi rozlišujú:

  1. Priamy úder blesku do objektu,
  2. Úder blesku v blízkosti objektu,
  3. Priamy úder blesku do vedení,
  4. Úder blesku v blízkosti vedení.

Účinky a ochrana pri jednotlivých typov úderov

  • Priamy úder blesku do objektu bez bleskozvodu: Výboj prechádza nekontrolovane rôznymi časťami objektu. Spôsobuje lokálne oteplenie, dynamické namáhanie, prepätie a priamo ohrozuje životy. Spravidla spôsobí požiar a mechanické poškodenie objektu.
  • Priamy úder blesku do objektu s vonkajšou ochranou pred účinkami blesku: Vonkajšie ochranné systémy (bleskozvody) minimalizujú škody tým, že výboj vedú do zeme. Prax nám však hovorí niečo iné. Aj v bleskozvodom dobre chránenom objekte sa predpokladá, že až 50% rušivých prúdov sa dostane do chráneného objektu po NN vedeniach, slaboprúdových rozvodoch a inými elektrickými väzbami. Na zabránenie ohrozeniu života ľudí je nutné vyrovnanie potenciálov na všetkých vodivých konštrukciách a použitie prepäťových ochrán (SPD).
  • Priamy úder do vzdušných elektrických vedení: Úder vedie k preťaženiu siete, ohrozeniu zariadení a šíreniu prepätia. Ochrana sa zabezpečuje kvalitným a dôkladným systémom vyrovnania potenciálov doplneným sústavou zvodičov bleskových prúdov a prepätia.
  • Úder do blízkosti vedení: Silné galvanické, indukčné a kapacitné väzby vznikajú práve v takomto prípade. Zdrojom galvanických väzieb, pri ktorých vznikajú nežiadúce rozdiely potenciálov je uzemňovacia sústava, na ktorú sú pripojené káblové a iné vedenia. Tento typ úderu blesku ohrozuje najmä rozvodne a trafostanice.
  • Vzdialené údery blesku: Pri vzdialenom údere blesku vzniká prepäťová vlna, ktorá sa šíri po vzdušnom vedení približne rýchlosťou svetla a po káblovom vedení polovičnou rýchlosťou a môže ovplyvniť elektrické a elektronické zariadenia. Prepäťovú vlnu čiastočne tlmia transformátory. Dosah účinkov je pre súčasnú techniku nebezpečný až do vzdialenosti cca. 2 km.
  • Výboj medzi mrakmi: Tento typ výboja vytvára indukované napätia (rádovo kV – kilovolt), ktoré majú podobné účinky ako vzdialené údery blesku.

Riziká a škody spôsobené bleskom

Pri návrhu systému ochrany proti blesku (LPS – Lightning Protection System) je nevyhnutné zohľadniť riziká, ktoré súvisia s charakteristikami a účelom konkrétneho objektu:

  • Poškodenia objektov: Pri zásahu bleskom, môže dôjsť k poškodeniu samotnej stavby, ohrozeniu ľudí v nej, ako aj jej vnútorného vybavenia a systémov. Okrem toho môžu byť poškodené aj okolité objekty, čo môže viesť k zraneniam ľudí alebo poškodeniu životného prostredia.
  • Poškodenia inžinierskych sietí: Blesk, ktorý zasiahne inžiniersku sieť, môže spôsobiť jej poškodenie (napríklad vedenie alebo potrubie), ktoré slúži na poskytovanie rôznych služieb (zabezpečenie komunikácie), a môže mať za následok aj poškodenie pripojených elektrických a elektronických zariadení.

Inštalácia bleskozvodu je potrebná na objektoch, kde by zásah bleskom mohol spôsobiť:

  • Ohrozenie života a zdravia ľudí (napr. obytné budovy, administratívne objekty, nemocnice, hotely, kostoly, obchodné centrá, divadlá),
  • Dôležitosť objektu, ktorého poškodenie by malo vážne následky (napr. elektrárne, plynárne, vodárne, telekomunikačné zariadenia),
  • Hodnota objektu a jeho obsahu (napr. výrobné závody, sklady, mlyny, historické budovy alebo múzeá),
  • Objekty so zvýšeným rizikom zásahu bleskom kvôli ich výške alebo umiestneniu (napr. továrenské komíny, žeriavy, rozhľadne, veže),
  • Objekty s rizikom výbuchu (napr. sklady výbušných a horľavých látok, kvapalín a plynov).

Celkové riziko sa hodnotí na základe normy STN EN 62305, ktorá definuje úrovne ochrany a toleranciu rizika.

Záver

Účinná ochrana pred bleskami a ich sprievodnými javmi je nevyhnutná na minimalizáciu škôd na majetku, zariadeniach a na ochranu života. Moderné systémy ochrany, podporené normami, umožňujú efektívne predchádzať rizikám spojeným s atmosférickou elektrinou. Správna kombinácia technológií a opatrení zabezpečuje spoľahlivosť a bezpečnosť objektov aj v náročných podmienkach.


Ďakujeme, že čítaš náš V prípade, že si našiel v článku chybu, napíš nám na: matus.trencan@trencanfamily.sk

Zdroje: MERAVÝ, J. 2018. Elektrotechnická spôsobilosť pre elektrikárov. Trenčín : Vyd.
Ing. Ján MERAVÝ – LIGHTNING, 2018. 396 s. ISBN 978-80-89576-05-0.


Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *